Pracujeme na hledání a zkoumání pramenů v oblasti mezi Libercem a Žitavou. Kromě toho jsme se v našem projektu zavázali k dalším výsledkům a aktivitám.
Patří mezi ně:
1. WORKSHOP: Průzkum pramenů
Celý tým se sešel na prvním společném workshopu v červnu 2016 v německém Lückendorfu. Pohybovali jsme se v terénu, v česko-německém příhraničí a samozřejmě jsme část programu trávili také v laboratořích našich kolegů na IHI Zittau. Kromě technického vybavení jsme se seznámili také s jejich meteorologickou stanicí.
2. WORKSHOP: GISy v praxi
1. a 2. července 2016 se náš tým sešel na workshopu na České zemědělské univerzitě v Praze. Naši kolegové, geografové z Technické univerzity v Liberci seznamovali ostatní členy týmu Prameny spojují, studenty i vědce jiných oborů, používat GISové mapy.
3. WORKSHOP: “PRAMENY OŽÍVAJÍ”
20. až 22. října 2016 se konal další odborný workshop našeho projektu Prameny spojují. Znovu na České zemědělské univerzitě, na Fakultě životního prostředí. Členové odborného i studentského týmu projektu Prameny spojují se věnoval práci s vodou: metodám vzorkování, dále zpracování a analýze vzorků, které používáme při práci v terénu i v laboratoři. Dále jsme se věnovali hydrobiologie a prameništní vegetaci, ekosystémům a důležitým taxony jejich fauny a flory.
4. WORKSHOP: „Země pramenů“
6. až 8. dubna 2017 jsme pořádali odborný workshop s názvem „Země pramenů“. Celý tým a zájemce z řad studentů – českých i zahraničních – jsme pozvali na Technickou univerzitu v Liberci. Na programu byly kromě přednášek a odborných cvičení také terénní vycházky. Účastníci si také vyzkoušeli přímo ve městě tzv. "mentální mapování". Oslovovali občany a návštěvníky v centru Liberce se sadou dotazů zaměřených na prameny, jejich znalost a obeznámenost s výskytem i přímo v městské zástavbě.
5. WORKSHOP: “Skrytý život pramenů”
Od 14. do 16. 6. se v Praze na České zemědělské univerzitě setkali na 4. odborné workshopu vědci a jejich studenti zapojení do projektu Prameny spojují. Účastníci absolvovali přednáškové bloky na odborná témata z oblasti botaniky, hydrochemie a hydrobiologie a zároveň si vyzkoušeli praktické zpracování vzorků vody odebrané při terénních pracích. Fakulta životního prostředí ČZU má profesionálně vybavené laboratoře a studenti si tak mohli změřit například obsah toxických kovů obsažený ve vodě a další charakteristiky.
6. WORKSHOP – PŘIPRAVUJEME NA PODZIM 2018
Ve dnech 11. – 13. 10. 2018 se uskuteční odborný workshop v prostorách IHI Zittau.
Pokud sledujete náš projekt „Prameny spojují“ dlouhodobě, zkratka GIS vám bude známá. Geografické informační systémy při mapování pramenů využíváme neustále, jsou nedílnou součástí práce týmu geografů z Technické univerzity v Liberci. Blíže nás v GIS budou navigovat dva z nich - Daniel Vrbík a Adam Pátek.
Jaro je tu v plné síle. Ideální načasování pro rozhovor o přírodě, rostlinách, nadšení z práce v terénu, obohacující přeshraniční spolupráci a nekonečném poznávání krajiny. Prameny nejsou jen voda, ale mají svou vegetaci, která prozradí, co se kolem pramenů dělo nebo děje. Kateřina Berchová-Bímová, expertka v oblasti ekologie rostlin a krajinné ekologie, umí tajemství prameništní vegetace rozšifrovat.
Ekologie a krajinné plánování zlákalo Sinu Waidelich natolik, že se za studiem odstěhovala stovky kilometrů daleko od domova. Nyní na International Graduate School v Zittau dokončuje poslední semestr, a ačkoliv povinností se studiem má hodně, mladá vědkyně patří do týmu česko-německého týmu projektu Prameny spojují. Aktivně spolupracuje ve výzkumu pramenů a pramenných oblastí v česko-saském příhraničí.
Kateřina Rudincová je mladá vědkyně, která se zabývá kulturní geografií. V projektu Prameny spojují krajiny a státy se zaměřuje na mapování historie míst, kde se prameny nacházejí příběhů s nimi spjatých. Se studenty hledá pamětníky, kteří jim mohou pomoci především s obdobím před rokem 1945.
PROJEKT PRAMENY SPOJUJÍ KRAJINY A STÁTY
ENVIRONMENTÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ A KOOPERACE V REGIONU LIBEREC-ZITTAU BYL PODPOŘEN Z PROSTŘEDKŮ EVROPSKÉ UNIE.
© 2016 - 2018 Technická univerzita v Liberci | Fotografie Erik Lehmden